Или е мисия невъзможна?
Ремонт на къща без стрес – възможно ли е? Честно казано, ако си мислиш, че ще минеш без главоболия, значи още не си го правил. Но ако си подготвен, може да сведеш хаоса до минимум и да не се окажеш затрупан с прах, майстори и неочаквани разходи. Въпросът е да знаеш как да се справиш и какво те чака!
Как да се справиш с ремонта на къща без да полудееш?
Да не се заблуждаваме – ремонтът е като игра на нерви. Колкото по-добре си подготвен, толкова по-малко ще ти се налага да се караш с майстори, съседи и със самия себе си.
- Не почвай без план. Ако тръгнеш на ремонт без идея какво точно искаш да направиш, ще се луташ в решения и ще хвърляш пари напразно. Очертавай си стъпките предварително, за да не се окажеш в хаос с разкопани стени и недовършени подове.
- Бюджетът не е просто цифра. Винаги слагай поне 20% отгоре за изненади, защото такива ще има. Смяташ, че няма? Почакай, докато разбереш, че трябва да смениш цялата ВиК система, която не е пипана от соц времената.
- Избирай майстори с ум и разум. Тук няма място за „едно момче, което прави всичко“. Намери си хора, които знаят какво правят, дори и да струват повече. Евтиното излиза скъпо, особено когато после трябва да преправяш всичко.
- Не живей в къщата по време на ремонта. Ако имаш възможност, махай се. Не само че ще спестиш нерви, но и няма да дишаш прахоляка, който ще е навсякъде.
- Организирай изхвърлянето на боклука. Ако смяташ, че ще можеш да се отървеш от строителните отпадъци сам, сериозно се лъжеш. Тези неща се трупат страшно бързо и изведнъж ще осъзнаеш, че дворът ти прилича на сметище. Потърси извозване на отпадъци, за да не се чудиш какво да правиш с купчините строителен боклук.
Как да не се удавиш в хаоса на ремонта?
- Някой трябва да контролира нещата. Ако не си ти, значи трябва да наемеш човек, който ще следи дали всичко се прави както трябва. Иначе рискуваш да разбереш, че стените ти не са прави чак след като боядисаш.
- Не започвай всичко наведнъж. Ако ремонтираш цялата къща, не прави грешката да бутнеш всичко накуп. Раздели ремонта на етапи, за да можеш да си следиш бюджета и да не се окажеш с куп недовършени неща.
- Помисли за чистенето след ремонта. Това е последното нещо, за което ще ти се занимава, но прахът и мръсотията остават навсякъде. Ако не искаш да се мъчиш сам, потърси фирма за почистване на силно замърсено жилище, защото след ремонта ще изглежда точно така. Тези фирми почистват дворове, къщи, апартаменти, мазета и всякакви други помещения.
Най-често задаваните въпроси
Колко време отнема ремонтът на къща?
Зависи колко голям е ремонта. Ако правиш само козметични неща, може да се справиш за месец-два. Но ако сменяш инсталации, дограма и всичко останало, може да отнеме и половин година.
Как да избера добър майстор?
Не избирай първия, който ти предложат. Говори с хора, които са правили ремонт наскоро, провери отзиви и настоявай за договор, за да не останеш с недовършена работа.
Трябва ли да си осигуря място за строителните отпадъци?
Да, и то задължително. Ще се изненадаш колко много боклук се трупа дори при малък ремонт. Ако не искаш да се занимаваш, потърси фирма за извозване на стари мебели и всякакви отпадъци.
Мога ли сам да си направя ремонта, за да спестя пари?
Можеш, но трябва да знаеш къде са ти границите. Ако не разбираш от електричество или ВиК, по-добре не се пробвай, освен ако не искаш после да плащаш двойно, за да ти поправят грешките.
Как да избегна изненадващите разходи?
Няма как напълно да ги избегнеш, но можеш да се подготвиш. Винаги слагай допълнителни 20-30% към бюджета и не започвай с всички пари накуп, защото ремонтите имат лошия навик да излизат по-скъпи, отколкото си мислиш.
