Ами ако не знаеш откъде да почнеш с всичкия тоя боклук?
Почистване на отпадъци – как да го направим? Това е един от онези моменти, в които само като хвърлиш око и ти идва да се обърнеш и да избягаш. Но не е нужно да се паникьосваш. Истината е, че всеки се сблъсква поне веднъж с нещо такова – мазе, таван или цяла къща, пълна с всичко от счупени обувки до кашони с непонятни неща. Има начин да се оправиш. И не, не включва суперсили или вълшебна пръчица.
Ето как да започнеш почистване на отпадъци без да ти се завие свят
- Започни с най-очевидното. Винаги има неща, които още от вратата викат “Аз съм за коша!”. Говорим за развалени мебели, празни кашони, торби с боклук и какво ли още не. Не се чуди, събери го в здрави чували и директно приготви за извозване. Това ще ти отвори място и ще почнеш да виждаш по-ясно какво остава.
- Сортирай всичко, което не е за боклука. След като махнеш явния отпадък, ще останат разни неща, дето не си сигурен къде им е мястото. Не се бъркай. Направи купчини – какво остава, какво можеш да подариш, какво трябва да се хвърли, ама иска разглобяване. Не се опитвай да го направиш наведнъж. Малко по малко, ред по ред.
- Изчисти основно, не само да събираш. Като се освободиш от ненужното, започваш с истинското чистене – подове, стени, врати. Ако има петна, мухъл или миризми, минаваш с препарати. Ако положението е по-сериозно – не се изсилвай, а действай на етапи. Точно в такива случаи хората търсят услуги за почистване на клошарски апартамент или дезинфекция на апартамент, защото сами не могат да се справят.
Практични трикове за почистване на отпадъци без нерви
- Не подценявай необходимата екипировка. Ръкавици, маска, здрави обувки – това не е глезотия, а нужда. Особено ако боклуците са стояли с години и има риск от мухъл, изпражнения или други изненади. Препарати също трябва да имаш – за дезинфекция, против миризми, срещу бактерии и каквото още е нужно.
- Извозване е важно. Събраното няма как да седи в коридора, нали? Затова подготви къде ще го изхвърлиш – дали ще поръчаш контейнер, дали ще караш с кола до депо. За по-големи количества има услуги като извозване на отпадъци, които хората често използват.
- Не го мисли като еднодневна задача. Ако имаш мазе пълно с боклуци от 20 години, няма как всичко да стане за един ден. По-добре си направи план и го раздели на сектори – днес едно, утре друго. Така ще си по-ефективен и няма да се пренатовариш.
Най-често задаваните въпроси
Как да разбера какво да запазя и какво да изхвърля?
Много просто – ако не си го използвал поне две години и не го търсиш за нищо конкретно, време е да си отиде. Всичко счупено, мухлясало, изгнило или тотално безполезно – няма място в дома ти. Не се връзвай на сантименталности, когато става дума за боклук.
Мога ли да изхвърля мебели на улицата?
Не е добра идея. Много градове вече следят това и може да отнесеш глоба. Освен това, някои стари мебели съдържат материали, които не се рециклират лесно. Провери дали в квартала има обособено място или потърси услуга за извозване на стари мебели.
Как да се справя с миризмите след почистване?
След като си махнал боклуците, ползвай препарати за неутрализиране на миризми, проветрявай и, ако трябва, ползвай абсорбатори. Ако положението е по-сериозно – дезинфекция е задължителна. Има случаи, когато е нужно почистване след животни, почистване на отпадъци от апартамент или дори почистване след смърт, при които без професионална намеса не става.
Какво да правя с отпадъци, които не влизат в контейнерите?
Големи, тежки или опасни отпадъци няма как да се трупат до блока. Тогава се търси фирма за почистване на дворове или фирма за извозване, които могат да транспортират правилно и по законов ред. Иначе рискуваш проблеми с общината.
Колко време отнема цялото почистване?
Зависи от количеството боклук, достъпа до мястото и това дали работиш сам или с помощ. Малка стая може да отнеме няколко часа, а цяла къща – дни. Ако става дума за тежки случаи като почистване на къща с боклук, тогава си подготви повече време и усилия.
