Какво трябва да се направи преди да се хванеш с бърсането?

Ако мястото е зацапано от гълъби, не е добра идея да скачаш направо с парцала. Подготовка на зоната преди почистване след гълъби не е нещо, което се прави между другото. Тук има игра с прах, пера, акита и дори зарази, така че без малко мислене и подредба нещата лесно излизат от контрол. Само да забършеш едно перо и после да си пипнеш лицето – и си вътре.

Стъпки за ефективна подготовка на зоната преди почистване след гълъби

  1. Първо се огледай добре. Не тръгвай да миеш или да ринеш, преди да си видял откъде идва проблемът. Има ли гнезда, отвори, прозорци без мрежа? Ако гълъбите още имат достъп, ще чистиш на празно. Трябва да видиш от къде влизат, дали са оставили някъде яйца или мръсотия, която може да се разнася допълнително.
  2. Слагай защита на тялото. Това не е работа с тениска и джапанки. Ръкавици, маска, очила – минимум. Ако имаш стара работна престилка или гащеризон, още по-добре. Гълъбите не са домашни любимци, а с акитата си могат да пренасят болести. Ако има вентилация, я спри, за да не се разнесе всичко навън.
  3. Изолирай района. Ако ще чистиш тераса или мазе, гледай да го затвориш или поне да ограничиш достъпа. Не само заради праха, а и заради разнасяне на зарази по другите места. Има смисъл да използваш найлони или завеси, ако ще се работи дълго. Това важи най-вече при почистване на тавани или закрити участъци.
  4. Изхвърли всичко, което няма спасяване. Ако има стари кашони, дрехи, вестници или каквото и да е, набито с акита и пера, не го пести. Слагай го в здрави чували, вържи ги хубаво и ги приготви за извозване на отпадъци. Не стой да го оглеждаш прекалено, няма смисъл. Миризмата сама ще ти подскаже, че не е за ползване.
  5. Подготви си препаратите. Не тръгвай само с вода и парцал. Тук трябва по-сериозна дезинфекция. Гледай да имаш препарати с биоцид или нещо за гъбички и бактерии. Най-добре е, ако имаш такъв за дезинфекция след гълъби, защото е направен точно за такива гадости.

Как да се справиш без да разнесеш всичко из целия апартамент?

  • Провери какво ще миеш и колко е тежко положението. Ако има натрупвания, първо трябва да се изчистят на ръка. Не пускай водата веднага, защото ще стане каша и мръсотията ще се разтича. Ако има изсъхнали слоеве, ползвай шпакла или тъп нож.
  • Използвай здрави чували, не някакви тънки от магазина. Няма по-лошо от това да събереш всичко вътре, да го дигнеш и отдолу да потече. Това е моментът, в който разбираш, че евтиното излиза скъпо. Ако не искаш да чистиш и пода повторно – избери правилните чували.
  • Вентилирай, но не прекалено. Ако има достъп на въздух, отворено прозорче е добре. Но не отваряй всичко широко, защото прахолякът може да се разнесе и в други части на жилището. Ако има вентилатор, използвай го насочено навън.

Най-често задаваните въпроси

Може ли да се чисти без ръкавици и маска?
Може, но не е умно. Все едно да се качиш на покрив без въже – може и да стане, ама защо да си го причиняваш. Гълъбите разнасят какво ли не и понякога дори не го виждаш веднага.

Колко време трябва да чакам след като напръскам с препарат?
Гледай какво пише на етикета, но в повечето случаи поне 10-15 минути трябва да минат. Ако е много замърсено, може и втори път да напръскаш. Не бързай – дезинфекцията не е състезание.

Мога ли да използвам прахосмукачка за перата и акитата?
Само ако е с воден филтър или специален HEPA филтър. Иначе ще издуха микробите навсякъде и после няма изчистване. По-добре ръчно събиране в началото, после вече можеш да минеш с прахосмукачка.

Къде да изхвърля боклука от почистването?
В специални контейнери за строителни или животински отпадъци, ако има такива. Иначе го приготви за фирми за извозване или директно го караш на депо. Само не го мятай в обикновения контейнер пред блока.

Ако има яйца или мъртви гълъби, какво да правя?
Слагаш ръкавици, взимаш ги с найлон и ги приготвяш за изхвърляне по най-сигурния начин. В такива случаи е добре да се използва почистване след гълъби, защото миризмата и заразата са по-сериозни.

Ако нещата станат прекалено тежки и не знаеш откъде да почнеш, по-добре не рискувай и се ориентирай към хора, които разбират от почистване на отпадъци от апартамент.

Подготовка на зоната преди почистване след гълъби
Scroll to Top