Как да се справите с хаоса и да си върнете мястото?
Нуждаете се от помощ за подреждане на мазето? Значи нещата са загрубели, а? Кашони, стари мебели, боклуци от десетилетия, дори не помните какво има там… Но няма как – трябва да се разчисти! Иначе мазето си остава пещера на хаоса, пълна с непотребни вещи, които само събират прах и заемат място.
Как да започнете разчистването без да се откажете след първите 10 минути?
Първата мисъл е „О, това ще ми отнеме цял ден… може и седмица!“. Но стига отлагане. Ясно е, че мазето няма да се изчисти само. Затова ето няколко практични стъпки, които ще помогнат да минете през това без нерви и излишни главоболия.
- Разделете боклука от полезните неща. Първо се решава – кое е за хвърляне и кое има смисъл да се запази. Не си внушавайте, че „може някога да потрябва“. Ако не сте го използвали последните 3 години, значи няма да го ползвате изобщо.
- Сортирайте всичко по категории. Оставете си кашони или чували – един за боклук, друг за дарения, трети за рециклиране. Стари дрехи, строителни материали, електроника – всяко нещо си има място.
- Почистете добре преди да подредите. Ще е мега неприятно да редите всичко върху слой прах и паяжини. Минете с метлата, хвърлете малко дезинфектант и направете нещата както трябва. В този случай може да помогне фирма за почистване на жилища, дворове, мазета, тавани и т.н.
- Организирайте така, че да се намира лесно. Ползвайте рафтове, етикети, прозрачни кутии. Не хвърляйте всичко на куп – след време ще сте пак в същата ситуация.
- Изхвърлете боклука веднага! Ако оставите торбите и кашоните пред входа „за по-късно“, гарантирано ще стоят там седмици. Може да се доверите на тази фирма за извозване на отпадъци в Стара Загора, за да не се занимавате с разкарване сами.
Какво да направите, ако нямате време или ви е прекалено трудно?
Понякога положението е извън контрол – стари уреди, чували със строителни отпадъци, ненужни вещи от поколения назад. Тук няма как да се справите сами, особено ако става дума за тежки и обемни предмети. В такива случаи е най-добре да се потърси професионална помощ.
Най-често задаваните въпроси
Колко време отнема разчистването на мазе?
Зависи колко е затрупано. Ако има само няколко кашона и малко прах, може да минете за 2-3 часа. Но ако говорим за мазе, пълно с вещи от десетилетия, си пригответе поне един цял ден.
Какво да правя със старите мебели в мазето?
Ако са счупени или изгнили – хвърляйте ги веднага. Ако още стават за ползване, може да ги дарите или да ги оставите за някого, който има нужда. Иначе, най-доброто решение е извозване на стари мебели, за да не се мъчите сами.
Може ли да се отърва от боклука, без да го нося до контейнера?
Разбира се! Има услуги, които ще дойдат, ще натоварят всичко и ще го извозят без да мръднете пръст. Това спестява време, усилия и потенциално проблеми със съседите.
Как да избегна мазето да стане отново склад за боклуци?
Заложете си правило – ако нещо стои неизползвано повече от година, излиза от мазето! Също така, не използвайте това място за неща, които „някога ще ви потрябват“, защото този ден няма да дойде.
Какво да правя, ако мазето ми е много мръсно и мирише лошо?
Това е сериозен проблем, особено ако има мухъл или влага. В такъв случай, трябва не само да почистите, но и да проветрявате редовно. Ако положението е трагично, може да е време за дезинфекция на апартамент или поне на самото мазе.
