Кучешките подаръци – как да не станат проблем?

Как да поддържаме чистота след кучета? Лесно е – с малко дисциплина и без мързел! Никой не иска да настъпи „изненада“, докато се разхожда в парка или пред блока. Не е сложно – взимаш торбичка, вдигаш и изхвърляш! Само че, явно не всички са схванали този гениален принцип. Айде да видим как може да не превръщаме улиците в минно поле!

Проблемът с мърлявците и защо трябва да се грижим за чистотата?

Едно куче – една торбичка. Две кучета – две торбички. Ама защо ли улиците пак са осеяни с мини?! Причината е ясна – на някои им е „трудно“ да се наведат. Разбираш ли, иначе са много отговорни стопани! Е, като не ти се навежда, не си взимай куче. Нали ти е гот да е чисто, когато ходиш някъде? Защо тогава трябва някой друг да гази в боклука, който ти не си изчистил?

Как да поддържаме чистота след кучета без излишни усложнения?

  • Винаги носи торбички. Не, това не е по желание! Излизаш на разходка? Слагаш в джоба. Не разчитай, че ще намериш „някъде“ нещо – носи си ги като телефон!
  • Изхвърляй където трябва. Глупаво е да събираш, а после да хвърлиш в храстите! Боклукчето е на две крачки, не е космическа мисия.
  • Не се прави на ударен. Видя кучето да свърши работа? Вдигни и хвърли! Никой не ти е длъжен да чисти след твоя любимец.
  • Ако някой не чисти – прави забележка. Не е срамно да кажеш на някого, че мърси! Може да се направи на „ни чул, ни видял“, ама ако няколко човека го засекат, ще му уври главата.
  • Използвай специални контейнери. В някои градове има кошове специално за кучешки отпадъци – ползвай ги, вместо да мяташ торбичките където падне.

Колко често трябва да се чисти у дома, ако имаш куче?

Разходките навън са едно, ама и вкъщи не трябва да става свинщина! Кучето носи мръсотия, косми, понякога и „изненади“ върху килима. Тук вече трябва да се действа сериозно:

  • Мий лапите след разходка. Дъжд, кал, боклуци – всичко влиза у вас. Влажна кърпа или леген с вода – 30 секунди работа!
  • Чисти пода често. Има кучета, които сменят килимите с козината си. Редовното чистене е задължително, иначе апартаментът става бърлога.
  • Използвай препарати за дезинфекция. За да не се задържа миризма и мръсотия, трябва редовно да се чисти с подходящи препарати. При по-сериозни замърсявания може да се наложи почистване след кучета, особено ако любимецът ти е решил, че ъгълът на хола е новата му тоалетна.
  • Проветрявай често. Миризмите се задържат, ако няма циркулация на въздуха. Отваряй прозорците, за да не мирише на кучешка колиба.
  • При нужда, свържи се с професионалисти. Професионалистите ще се справят без проблеми с всякакви ситуации – от извозване на боклуци до пълно почистване на жилището.

Често задавани въпроси и отговори

Какво да направя, ако някой не чисти след кучето си?
Ако не искаш да влизаш в конфликти, можеш да му намекнеш с „Опа, май изпуснахте нещо?“. Ако не реагира, има си институции, които глобяват – снимаш, пращаш и готово.

Как да премахна миризмата на куче от дома?
Проветряване, чистене с препарати и редовно пране на кучешките одеяла. Има и специални спрейове за неутрализиране на миризми.

Как да предотвратя маркирането у дома?
Кастрация, дисциплина и подходящи репеленти. Ако проблемът е голям, може да се наложи дезинфекция на апартамент, особено ако любимецът ти решава, че всеки ъгъл е негова територия. Ако си решил да се свържеш с професионалисти за почистването, виж тази фирма за почистване в Пловдив.

Какво да правя, ако кучето ми ака на грешни места?
Ако е малко – възпитание и търпение. Ако е голямо – може да има здравословен проблем. Във всички случаи, първата стъпка е да се изчисти както трябва.

Какви са глобите за непочистване след куче?
Различни са по градове, но обикновено са между 50 и 500 лева. Ако те хванат, ще ти излезе по-евтино да си носиш торбички!

Как да поддържаме чистота след кучета?
Scroll to Top