Как да не си изгубиш ума с всички задачи навън?
Ако не ти се губи денят в лутане между инструменти, храсти и кофи, малко мисъл в началото ще ти спести доста нерви. Ефективна организация на работата в двора не значи просто да си метнеш ръкавиците и да почнеш. Трябва да има ред, иначе ще се влачиш цял уикенд и накрая ще си кажеш “е, т’ва пак не го направих както трябва”.
Супер практична ефективна организация на работата в двора
Първо и най-важно – спри да се чудиш какво да започнеш. Правиш си ясен план по часове, а не “ще видя как върви”. Всичко, което трябва да се свърши, се пише на лист. После сортираш – кое е най-належащо и кое може да почака. Ако нещо трябва да се изчисти преди друго – то отива първо. Ако няма сянка следобед – косене и рязане се местят сутринта. Не оставяй нищо на „ще го измисля на място“, защото само ще се омотаеш. Ако имаш по-голям двор и се налага косене на трева и рязане на храсти, по-добре го сложи най-отпред, докато още не е станало жега.
Полезни насоки за подредена работа навън
- Планирай всичко още преди да хванеш лопатата. Без значение дали ще копаеш, ще режеш, или ще местиш клони – трябва ти последователност. Няма как да чистиш, след като вече си разхвърлял всичко по земята. Първо се събират боклуците, после се режат храсти, после се минава с лопатата.
- Не работи с десет инструмента наведнъж. Ако си носиш мотиката, лопатата и ножицата и ги мяташ из двора, ще прекараш половината време да ги търсиш. Оставяш си само онова, което ти трябва за конкретната задача. После минаваш към следващото.
- Мисли за боклука още от началото. Ако ще режеш клони, ако ще събираш изсъхнали листа или ще разчистваш пътеки – подсигури чували. Не ги тъпчи догоре, защото ще се късат и ще се ядосваш. Когато натрупаш много, е време да мислиш за фирма за почистване на дворове, защото не всичко можеш да го буташ сам до кофите.
Често задавани въпроси и отговори
Трябва ли да почна с рязане на храсти или с метене?
Ако почнеш с метенето, после ще ги затрупаш пак с клоните. Затова по-добре първо се режат, после се мете. Много по-логично е, няма да чистиш два пъти едно и също.
Колко време да отделя за една нормална работа в двора?
Ако го правиш на парче, ще ти се влачи цял ден. Ако си направиш план и не се разсейваш, можеш да приключиш и за половин ден. Но това зависи и от самия двор, де.
Къде да изхвърля натрупаните клони и боклуци?
Ако са малко, в кофата. Ако са повече, трябва да ги транспортираш някъде. Има варианти като извозване на отпадъци или стари мебели, ама не го чакай за последно, защото може да нямаш къде да мръднеш от чували.
Как да организирам работа, ако съм сам и имам много за чистене?
Разделяй си го на зони – днес една част, утре друга. Не почвай всичко наведнъж, защото ще се изнервиш. По-добре бавно, но както трябва. Ако не можеш сам, винаги може да извикаш помощ.
Какво да правя с инструментите след работа?
Измиваш, сушиш и прибираш на сигурно. Ако ги зарежеш кални и ги оставиш навън, ще ръждясат. И после като тръгнеш пак да копаеш, ще се чудиш защо всичко е запецнало.
